Kuzu Jöleli Kuru Fasulye

img_5114

Bunun güzel resimlerini çekemedim – hemen yendi bitti. Ama en azından jöleyi çekebildim. Şu jöleye bak! Valla beni benden alıyor. . .

Neyse. Önceki posttaki kuzu inciğin suyunu mutlaka kullanmak lazım – o kadar lezzet var ki orada. Hem de kemikler uzun süre pişdiği için bol jöleli yani çok güzel kıvamlı bir et suyu oluyor – rich mouthfeel.

Düdüklü tercerede de yapılabilir, fırına giren demir tencerede (Staub veya Le Creuset gibi) de yapılabilir. Ben demir tencerede yaptım. Pastırma da koydum fasulyeye, dolapta vardı. Soğan ve sarmısağı biraz sıvı yağda kavurdum, salça ekledim, önceden ıslanmış, yarı pişmiş ve donmuş fasulyeleri ekledim, bir çevirdim, arkasından jöleyi. Jöle eriyince sıvı yeterli değilse biraz kaynar su ekledim. Herşey kaynayınca 180 derecelik fırına kapağı kapalı şekilde koydum. Yirmi dakikada bir bakarak hoşuma giden kıvam ve lezzete gelinceye kadar pişirdim. En son fırından çıkardım, içine ince ince dilimlenmiş pastırmaları eklecim, ocağın üstünde kısık ateşte 10 dakika daha pişirdim.

Afiyet olsun! Jölenin kullanımı için güzel fikirleriniz varsa yorumlara yazın.

Advertisement

One Comment Add yours

  1. Rüşdü says:

    Tadına bakmak mümkün mü? Özellikle pilavla birlikte güzel olur.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s