Kuzu Incik

Kuzu incik. Herkes sever. Yumuşacık et. Ama bazen bana çok et et gelir. Genellikle sade yapılır ya. Tuz karabiber. Belki biraz salça. Bana bu yetmiyor. Et et halini daha bir kırmak lazim bence.

Neyse başlayalım. Önce incikler zeytinyağında her tarafı güzelce kızartılır. Sonradan fırında pişeceği icin, fırına girebilen bir tencerede yapıyorum ben.

img_4902

Evet her tarafı.

img_4909

Sonra sarımsakları soymadan hafifçe kırdım. Tane kakule de aynı şekilde. Bir limonun kabuğunu iri şeritler olarak soydum. Bir çubuk tarçın. Bir kaşık tane kişniş. Bir dal kekik (bunu komşumun bahçesinden kopardım kekik diye ama kekik gibi kokmuyordu – neyse en azından zehirlenmedi kimse). Birer kaşık biber ve domates salçası. Defne yaprağı. Tuz. Bunların hepsini hazırladım.

img_4901

Bu resimdeki kerevizleri ve ekşi mayayı boşverin. Onlar başka yemekler içinde, ama kızım güzel bir tablo oluşturduğunu düşündüğü için onları da resime soktu.

img_4904

Sonra incikleri çıkarıp, irice kestiğim soğanları salçayla birlikte şeffaflasıncaya kadar kavurdum.

img_4910

Bunların hepsini ekledim, 30 saniye çevirdim. İncikleri geri ekledim tencerenin içine.

img_4911img_4912

Yarısından biraz fazlasına gelecek kadar su koydum. Su örtmemeli incikleri (yani braise ettim).

img_4913

Kaynadıktan sonra, üstüne yağlı kağıttan kapak yaptım. Daire kestim, ortasına minik bir buhar deliği açtım, sonra kağıdı ıslatıp elimle kırıştırdım, açtım ve inciğin üstüne koydum, inciklere değecek şekilde.

img_4914

Kapağını kapatıp 180 derecelik fırında 2-3 saat pişirdim. Ara sıra baktım, suyu çok azalmışsa eklemek lazım. Kemiği tuttuğunda etinden eforsuzca ayrılıyorsa olmuştur.

img_4915img_4916

Oh şunun güzelliğine bak! Yanına püre yaptım, ev halkı püre istedi, ama ben şahsen pilavla tercih ederdim.

Bu arada yedikten sonra sakın suyunu atma!! Süz ve buzdolabına koy, bir daha ki sefere o suyla çok güzel birşey yaptıracağım!

img_4917

Advertisement

2 Comments Add yours

  1. Aslı Alanyalıoğlu says:

    Merhaba Aslı’cım ellerine sağlık müthiş görünüyor, inciğe bayılırım , kuzu kol ve incik yıl içinde pek çok kez yapılır bizde, ben domates ürünlerini ana pişirme işlemi bittikten sonra ekleyip fırınsa fırın ocaksa ocak son pişirme yapmayı tercih ediyorum, bazen hiç domates ürünü koymayıp domatesli pilav eşliğinde yiyoruz, güzel bir kombinasyon oluyor😘

    Liked by 1 person

  2. Harika oluyordur Aslı’cım, afiyet olsun!

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s